BİLİMSEL ÇALIŞMALAR

MINDFULNESS

Mindfulness : Anda ve Burada Mevcut olmak demektir.

Mindfulness, dünya üzerinde nörobilim üzerine 6.000’den fazla bilimsel araştırmanın yayınlandığı bir alan.

Bilimsel araştırmalar, içinde bulunduğumuz anı, 5 duyumuz ile fark etmeye başladığımızda, odaklanma kabiliyetimizin arttığı, stres seviyemizin düştüğü ve empati seviyemizin yükseldiğini kanıtlıyor.

Düzenli olarak Mindfulness pratiği yapan bireylerde ise beyinin nöroplastisite özelliği sayesinde beyin yapısının olumlu yönde değiştiği ve esnek dayanıklılık (resilience) kapasitesinin arttığı görülüyor.

Stres ve Mindfulness

Stres, içinde yaşadığımız modern dünyanın en önemli sorunlarından biri. Şehir hayatı, yoğun iş temposu, yetiştirilmesi gerekenler ve gelişen teknoloji ile maruz kaldığımız uyaran yükü, hayatımızdaki başlıca stres faktörlerinden sadece bir kaçı. Mindfulness sayesinde stres ile aramızdaki ilişkiyi yeniden düzenleyebilir, yaşadığımız çevre koşulları değişmeden, hayatımızda kendi durduğumuz noktayı değiştirebiliriz. Böylece hayatımızdaki stres faktörleri varlıklarını korurken bile, strese dair algımız değişmeye başlar.

Odaklanma ve Mindfulness

Dikkat içinde yaşadığımız dijital çağda en önemli kaynağımız. Dikkat ekonomisi ile yeniden şekillenen hayatlarımızda, maruz kaldığımız uyaran sayısı arttıkça, dikkat aralığımız git gide daralıyor. An’da kalabilme, kendimiz ve çevremizdekiler için mevcut olabilme kabiliyetimizi kaybetmeye başlıyoruz. Dikkatimizi odaklı bir şekilde kullanabilmek verimlilik ve etkili iletişimin en önemli etken faktörü. Mindfulness pratikleriyle dikkatimizi odaklı bir şekilde kullanabilme kapasitemizi arttırmak mümkün.

Empati, EQ ve Mindfulness

Empati, kendinin karşındaki kişinin yerine koyarak, düşüncelerini ve duygularını anlamak, duygusal zekanın en önemli temel katmanı. Diğerleri ile olan empatik bağımızı güçlendirmek için önce kendimize dair öz-farkındalığımızı geliştirmek, kendi duygularımız ve hislerimizle tanıdık hale gelmek önemli. Mindfulness pratikleri ile öz farkındalığımızı geliştirirken, aynı zamanda diğerlerine karşı empati ve şefkat üzerinde de çalışmış oluruz.

Yaratıcılık ve Mindfulness

Gelişen teknolojilerin, insanın yaptığı işleri insandan daha etkin ve hatasız yapabilmeye başlaması ile yaratıcılık gittikçe önem kazanan, yakın gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak insani yetkinliklerden biri. Sadece sanatsal bir beceri olarak değil, hepimizin günlük hayatında, işinde ihtiyaç duyduğu yaratıcılık, içinde olduğumuz duruma farklı bir yerden bakabilmek, bildiklerini bir kenara bırakıp, merakla incelemek, eleştirel düşünmek, sorun çözmek için ihtiyaç duyduğumuz bir kabiliyet. Mindfulness pratiklerinde merak hissiyle gözlemci kalmayı öğrenerek, yaratıcılığımızı geliştirmek mümkün.

pROGRAMLARIMIZ HAKKINDA daha detaylı

bilgi almak için

MINDFULMIND KURUMSAL DANIŞMANLIK
Maslak 42 - Kolektifhouse 748
AOS 55.Sk. No:4/542 Sarıyer İstanbul
Telefon: + 90 (212) 90 90 750

© 2019 tüm hakları saklıdır.

AN & MINDFULMIND EKIBI tarafından hazırlanmıştır.