Mindfulness Pratikleri Hayatınızı Nasıl Değiştirir?

Son dönemde internette, sosyal medyada veya yazılı basında karşınıza çıkmış olabilir Mindfulness. Hızla dijitalleşen dünyada, değişime ayak uydurabilmek, adaptasyon yeteneğimizi arttırmak, stresle doğru şekilde başa çıkabilmek, dikkatimizi odaklı ve verimli bir şekilde kullanabilmek için başvurulan ve neredeyse herkesin merakla konuştuğu bir yaklaşım.

Kurumsal dünya da pek çok şirketin kurum içi programlar yoluyla çalışanlarına ulaştırdıklarını, pek çok CEO’nun kendi günlük rutinlerinde Mindfulness pratiklerine yer verdiklerini biliyoruz. Peki Mindfulness neden kurumsal dünyada ilgi odağı haline geliyor ve özellikle teknoloji şirketleri olmak üzere, pek çok global şirket çalışanlarına Mindfulness programları sunuyor?

Mindfulness, pek çok farklı tanımı olmakla birlikte, anın içindeki deneyimimizi yargılamadan, izleyebilmek, düşünceleri, duyguları ve bedensel hisleri gözlemleyebilmektir. Anın içinde olan bitenle kalarak, mevcut olabilmek yaşadığımız deneyimi dönüştüren bir nitelik sağlar. Davranışın oto-pilottan gelmesinin önüne geçerek, seçimlerimizi bilinçle yapabilme imkanı verir. Artan farkındalık düzeyi ile birlikte, sadece kendimizle ilgili içsel farkındalığımız değil, çevremizdeki kişilerin de farkında olarak, ilişkilerimiz de daha mevcut oluruz.

Mindfulness, nörobilim dünyasında pek çok araştırmaya konu olurken, yapılan çalışmalar Mindfulness pratiklerinin hafıza kalitesi, odaklanabilme, esnek dayanıklılık, empati ve yaratıcılığı arttırırken, stres seviyesini belirgin düzeyde düşürdüğü görülüyor.

– Mindfulness pratikleri hafızayı geliştirir;
Çalışan kasın güçlenmesi gibi, beynimizde de daha çok kullanılan nöral ağlar, daha çok güçlenir. Beynin ‘nöroplastisite’ denilen bu özelliği sayesinde Mindfulness pratikleri beynimizi yapısal olarak değiştirir. Harvard Medical School tarafından yapılan bir araştırmada, Mindfulness pratikleri yapan kişilerde, beynin öğrenme ve hafıza merkezi olan hipokampüsün geliştiği gözlemlenmiştir.

– Mindfulness pratikleri stres seviyesini azaltır;
Mindfulness pratikleri uygulayan kişilerin, yaşamsal koşullarında hiçbir değişim olmamasına rağmen, hala kendi günlük rutinlerinde işe gidip gelmeye devam ederken, hayatlarında ki aynı zorluklarla başa çıkmalarına rağmen, algıladıkları stres seviyesinde düşüş olduğu yapılan çalışmalarda görülüyor.

– Mindfulness pratikleri odaklanmış dikkat seviyesini arttırır;
Odaklanamamak günümüz dünyasında hepimizin yaşadığı en önemli sorunlardan biri. Çevremizdeki uyaran sayısı arttıkça, dikkatimiz sürekli olarak yer değiştiriyor. Bu durum verimliliğimizi düşürürken, aynı zamanda kendimizi yorgun hissetmemize sebep oluyor. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki, Mindfulness pratikleri sırasında nefesle çalışırken, kişilerin dikkati her dağıldığında, fark ederek, dikkati tekrar ve tekrar nefese yönelterek odaklanma kabiliyeti artıyor.

– Mindfulness pratikleri duygusal zeka seviyesini arttırır;
Kendinin ve diğerlerinin farkında olma kapasitesi olarak tanımlanan duygusal zeka üzerinde Mindfulness’ın yüksek olumlu katkı sağladığı görülüyor. Yapılan çalışmalar da, beynin farkındalık ve empati merkezi olan insulanın geliştiği, kişilerin empati seviyesinin artarak, duygusal zeka kapasitelerinin yükseldiği görülüyor.

– Mindfulness pratikleri yaratıcılık seviyesini arttırır;
Günümüz iş hayatında en çok ihtiyaç duyulan yetkinliklerden biri yaratıcılık. Inovasyon ve yaratıcılığın giderek daha önemli hale geldiği yeni dünyada, Mindfulness pratikleri bu yetkinliği geliştirmede önemli katkı sağlıyor. Mindfulness pratiğinde ‘başlangıç zihni’ denilen, olaya, duruma yeni bir bakış açısı ile bakabilme niteliği gelişiyor ve yapılan çalışmalar da başlangıç zihninin yaratıcılık için gerekli olan uzaksak düşünce (divergent thinking) sürecini geliştirdiği görülüyor.

Mindfulness pratiklerini nasıl uygulayabilirsiniz?

Mindfulness pratiklerinin sağladığı tüm bu pozitif etkileri deneyimlemek için her gün uzun saatler meditasyon yapmanıza gerek yok. Başlangıç olarak her gün kendinize ayıracağınız 2 dakika bile hem meditasyonun yeni bir alışkanlık olarak hayatınıza girmesini kolaylaştırır, hem de bu olumlu etkileri düzenli pratik yapmanız halinde kendi hayatınız da gözlemleyebilirsiniz.

Hemen şimdi, aşağıdaki pratiği uygulayarak başlayabilirsiniz;

Bu pratik için bulunduğunuz ortamı değiştirmenize gerek yok, istediğiniz her yerde uygulayabilirsiniz ama özellikle kendinizle kalmak istiyorsanız, sessiz bir yer tercih edebilirsiniz.

– Rahat bir şekilde otur, eğer bir sandalye veya koltuktaysan sırtını arkaya doğru yaslayabilirsin. Başını arkaya yaslamadan, boynun dik bir konumda oturursan, uykuya dalma olasılığını azaltmış olursun.
– İzin ver gözlerine, nerede olduğunu farket. Bakışların özgürce gezebilir bulunduğun ortamda.
– Dikkat alanına kulaklarına gelen sesleri davet et.
– Ortamdaki kokuları farket.
– Ağzının içindeki tadı farket.
– Oturduğun yerle bedenin temas eden noktalarını farket.
– Gözlerini istersen kapatabilir, istersen önünde sabit bir noktada bakışlarını yumuşatabilirsin.
– Dikkatini nefesine doğru getir, kısa bir süre izle nefes alışverişlerini.
– Zihnine takılan düşünceler olduğunda, bu düşünceleri farket ve dikkatini tekrar nefesine doğru yönlendir.
– Hazır hissettiğinde farkındalığını yavaşça bulunduğun ortama doğru taşı ve gözlerini yavaşça aç.

Bu pratiği günün her anında yapabilir, süresini kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Daha fazla Mindfulness pratiğine ulaşmak isterseniz, InnerJoy Mobil Uygulamasını Google Play ve App Store’dan telefonunuza indirebilir, içeriğindeki ücretsiz Mindfulness pratiklerini uygulayabilirsiniz.

Scroll to Top